Magazyn- cytaty świętych

W magazynie polecamy cytaty ze świętych 🙂

bogactwo

Prawdziwe bogactwo to zaufanie do Boga i miłość do Niego.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

cuda

Cuda dokonują się tam, gdzie wiara jest silna. Cuda dokonują się dla wzmocnienia wiary, by przyprowadzić ludzi do Boga, i po to, by zbawić dusze. Jeżeli potrzebny jest cud dokona się.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

Czyściec

Cleonice: Pomóż mi, bym już tu odbyła czyściec.
Ojciec Pio: Dobrze jest wychwalać miłosierdzie, cierpiąc z miłości już tu, na ziemi.
Cleonice: Czy w czyśćcu nie oddaje się chwały Bogu?
Ojciec Pio: wychwala się tylko Jego sprawiedliwość. A sprawiedliwość zakłada winę. Mnie bardziej podoba się wychwalanie Miłości. Poza tym w czyśćcu cierpienie jest nie do wytrzymania, bez jakiejkolwiek ulgi czy nagrody, i trwa przez długi czas. Znosmy nasze cierpienia na ziemi z poddaniem się woli Bożej, ofiarujmy Bogu hojnie nasze krzyże, a wtedy prosto z łoża śmierci pójdziemy do raju.

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

dręczenia

Cleonice: Pomóż mi, nieprzyjaciel mnie dręczy!
Ojciec Pio: Zostaw go, niech dręczy. Potem my będziemy jego dręczyć.

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

intymność z Bogiem

„Dziecko moje, spróbuj zapytać siebie, jak wielkie jest w twoim sercu pragnienie Boga. Twoje pragnienie zależy od stopnia twej miłości do Pana, ale także od tego, jak ważny jest On według ciebie dla twojego życia. Spróbuj powiedzieć razem ze mną(ja od małego dziecka często to powtarzałam): „Panie, bądź moim jedynym dobrem!”

Ferdinando Rancan, Wyznania Matki Bożej

ja

Bądź uważna i wbijaj sztylet we własne „ja” za każdym razem. Gdy odżywa i się odzywa. Za każdym razem po troszku… aż całkiem umrze.

Cleonice Morcaldi, Moje życie w bliskości Ojca Pio

ja

Podczas spowiedzi Ojciec był twardy i bezkompromisowy w sprawach, które odnosiły się do prawa Bożego i doskonałości chrześcijańskiej. Zaciskając prawą pięść, często do mnie mówił: „Zadajmy cios naszemu ja, aby Pan Jezus zakrólował w nas jako władca”

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

Kontrolowanie

Kontrolować przez wścibstwo to wkraczać w pychę. Curiositas-  ciekawskość nakierowana na kontrolę, to pierwszy stopień pychy w dwunastostopniowej skali świętego Bernarda. Kontrolować przez podejrzliwość, wypytywanie, śledzenie, narzucanie z tego zdania, oburzenie, gniew, dąsanie się, wywieranie presji, milczenie budzące u innych poczucie winy, domaganie się, oskarżanie, pochlebstwa, uwodzenie, obdarowywanie, manipulowanie regułą wdzięczności, udawanie zranionego, by ktoś przeobraził się w pielęgniarkę lub lekarza, symulowanie odrzuconego, pominiętego, opętanego, chorego. Wywieranie wpływu przez rozkazywanie, awansowanie, karierę, przez wyznanie miłości, której nie ma, przez zazdrość, gniew, litość, udzielanie pomocy w celu sterowania kimś. Wszystko może być okazją do wywierania wpływu na ludzi…

o. Augustyn Pelanowski

kobiecość

„Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”. Pozdrowienie to, tymi słowami i tak niespodziewane, napełniły mnie zdumieniem i lękiem. Zdumieniem, bo w tamtych czasach nie było w zwyczaju pozdrawianie kobiety, szczególnie- jak to było w moim wypadku – kobiety samotnej, ale już związanej z mężczyzną przez zaręczyny. Zwyczaj ten uzasadniało przekonanie, że kobiecie, jej osobie i godności, należy się wielki szacunek. Jeśli ty, teraz mnie słuchająca, jesteś dziewczyną, pamiętaj, ze przede wszystkim powinnaś mieć szacunek do siebie samej. Nie jesteś zabawką, artykułem handlowym ani figurką na pokaz. Miej głęboką świadomość swej kobiecości i powierzonej ci misji. Nie bądź pusta ani powierzchowna, a przede wszystkim wystrzegaj się wulgarności. Jeśli jest coś szczególnie rażącego u kobiety, to właśnie wulgarność: wulgarność w ubieraniu się, wulgarność w języku, wulgarność w zachowaniu. Nie bądź agresywna w narzucaniu się ze swą kobiecością, nie domagaj się jej natrętnie- takie postępowanie byłoby oznaką złego znoszenia swej kobiecości. Masz do spełnienia wielką misję w życiu, nie zmarnuj jej przez uleganie innym mirażom albo fałszywej ambicji, bo to są kłamstwa Złego. Jeśli próbujesz małpować mężczyznę, on straci szacunek do ciebie. Nieprzyjaciel wie, że psując kobietę zepsuje rodzinę i społeczeństwo”

Ferdinando Rancan, Wyznania Matki Bożej

misja Jezusa

Ojciec posyła Jezusa by uleczył nasze serca i dusze, by ukazał nam prawdę o Bogu. Ojciec ofiarowuje nam w swoim nieskończonym miłosierdziu swoją miłość i przebaczenie, ofiarowuje nam wieczny pokój, wieczną radość i wieczną miłość.
Wszyscy, którzy łakniecie, odnajdźcie to, czego wam brak w Jezusie.
Wszyscy, którzy doznajecie bólu, bądźcie uwolnieni od niego przez Jezusa.
Wszyscy wy, którzy zgubiliście , bądźcie odnalezieni w Jezusie.
Jezus jest światłością, która przyszła na świat, by skruszyć kajdany pętające ludzkość. On jest światłością, która świeci w ciemności. On jest światłością, którą posłał Ojciec, by wskazywał drogę.
Jezus daje nam świadectwo o wielkości Boga, Jego miłości, Jego mocy i Jego miłosierdziu.
Jezus zbawia tych, którzy pragną zbawienia, bowiem Ojciec stworzył wszystkich i ich kocha, a Jezus, Jego Syn, tę miłość im przynosi.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

modlitwa uniżenia

Po skończonej godzinie, kiedy poszłam do celi, nagle poznałam, jak bardzo jest Bóg obrażany przez osobę bliską serca mojego. Na widok tego boleść przeszyła mi duszę, rzuciłam się w proch przed Panem i żebrałam o miłosierdzie. Przez dwie godziny w łzach, modlitwie i biczowaniu przeszkadzałam grzechowi, i poznałam, że miłosierdzie Boże ogarnęło tę biedną duszę. O, jak wiele kosztuje jeden, jedyny grzech.

Dzienniczek św. Faustyny, nr 685

narzekanie

Cleonice: Zdarza się, że narzekam.
Ojciec Pio: Bądź ostrożna. Narzekanie to wada dobrowolna, która zabija miłość.

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

niewola grzechu – egoizm

„Niewola jest więc tam, gdzie jest grzech. I jest to niewola najbardziej upokarzająca i przytłaczająca. Nie daj się wprowadzać w błąd. Ukrywa się w tobie zły pan – twoje „ja” – który usiłuje wodzić cię po ścieżkach złości, pychy, zmysłowości i buntu; to ścieżki prowadzące do niewoli. Och! Tak bardzo bym chciała, żebyś odkrył, jak wielka radość zalewa duszę wtedy, gdy czuje się wolna od zła i może doznawać rozkoszy w ojcowskich ramionach Boga! Ta wolność umożliwia ci tę najsłodszą z Nim zażyłość, jakiej nie może ci dać żadne inne stworzenie.”

Ferdinando Rancan, Wyznania Matki Bożej

pokuta

Cleonice: jaka pokuta jest najbardziej doceniana przez Pana Jezusa?
Ojciec Pio: Ból własnych grzechów i przyjęcie z pokorą krzyża, jaki na nas spada.

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

posłuszeństwo

– Powiesz nam coś o posłuszeństwie? – prosiła roztropnie przeorysza.
– Zawsze słuchajcie waszych przełożonych – brzmiała odpowiedź – Kiedy prosicie o pozwolenie na coś, pamiętajcie: pierwsze słowo przeoryszy to zdanie samego Boga. Jeśli chcecie postawić na swoim i przekonujecie przełożoną, to jest już wasza wola. Jeśli nadal nalegacie uparcie, to jest już zdanie diabła.

Grażyna Pawlaczyk, Maleńka nic

posłuszeństwo

Dziś otrzymałam pomarańcze, kiedy odeszła Siostra, pomyślałam sobie: zamiast umartwiać się i pokutować w świętym poście, to mam jeść pomarańczki. Przecież już mi trochę lepiej. Wtem usłyszałam głos w duszy: córko Moja, więcej mi się podobasz jeżeli z posłuszeństwa i z miłości ku Mnie jesz pomarańcze, aniżeli byś z własnej woli pościła i umartwiała się. Dusza, która Mnie bardzo kocha musi, powinna żyć wolą Moją. Ja znam serce twoje, że ono się niczym nie zadowoli, jedynie miłością Moją. (Dz 1023)

Dzienniczek św. Faustyny

pozdrowienie

Pozdrawiam Cię pocałunkiem w Panu i z Nim oraz w Nim przytulam Cię mocno do serca.

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

przebaczenie

Jezus kocha nas wszystkich i pragnie uczyć nas podążania Drogą. Jego Drogą, Jest to Droga Prawdy i Miłości. Grzesznik bardziej niż człowiek żyjący zgodnie z Wolą Bożą potrzebuje miłości i Jezus go nie odtrąca ani nie odrzuca. Dla Jezusa grzeszna dusza jest równie cenna, jak dusze innych i nie odmówi tej duszy Swojej miłości.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

przebaczenie- św. Jan Bosco

Pewnego razu do konfesjonału św. Jana Bosco, gdy spowiadał, przyszedł młody człowiek i powiedział, że rozumie i zna dobrze naukę Kościoła:

– Wiem, że trzeba przebaczać urazy i winy różnym osobom, rozumiem, że nie można nikomu życzyć źle, że nie można się gniewać, ale ja nie mogę zrozumieć swego ojca, jemu nie mogę wybaczyć w żaden sposób, bo mój ojciec to zwierz, a nie człowiek. Jest to najpodlejszy osobnik pod słońcem i ja nie mogę mu przebaczyć! 

Jan Bosko mu odparł:
– Mój synu, rozumiem, że masz wielki żal do swego ojca, ale rozgrzeszenia nie możesz teraz otrzymać, lecz dopiero za rok. Przez ten czas będziesz codziennie odmawiał “Ojcze nasz”, ale w nieco zmienionej formie. Zamiast słów: “…i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom…” bedziesz mówił: “… nie odpuść mi moich grzechów, bo i ja nie chcę przebaczyć grzechów mojemu ojcu…” 

Po trzech dniach przyszedł młodzieniec do św. księdza Bosco i powiedział:
– Ojcze, kto by mógł wytrzymać dłużej i odmawiać tak straszną modlitwę?! Jak ja mogę modlić się, żeby mi Bóg nie przebaczył moich grzechów? Nie mogę się tak modlić. Już wszystko zrozumiałem, wiem, że muszę przebaczyć i dlatego przebaczam mojemu ojcu. Ze swego serca wyrzucam wszystkie swoje żale, bo chcę, żeby i mnie Bóg przebaczył wszystkie grzechy.

pokusy

Cleonice: Czy pokusy niszczą Bożą miłość?
Ojciec Pio: Wzmacniają, jeśli natychmiast je odganiasz.

Cleonice Morcaldi, Moje życie blisko Ojca Pio

rozproszenia

„Nie zniechęcaj się, choćby podczas całego różańca twoja wyobraźnia była niczym innym, jak ciągłym przesuwaniem się najprzeróżniejszych myśli, które ty starałeś się oddalić najlepiej, jak tylko mogłeś, zaledwie jak tylko spostrzegłeś się; twój różaniec jest tym lepszy im bardziej zasługujący; tym bardziej zasługujący im bardziej pracowity; tym bardziej wypracowany im naturalniej jest mniej przyjemny dla duszy i bardziej utrudniony przez nudne muszki i mrówki (tzn. rozproszenia), które latają, mimo twej woli, tu i tam w wyobraźni, nie zostawiając duszy czasu na zasmakowanie tego, co ona mówi i rozkoszowanie się pokojem. Choćbyś miał walczyć z roztargnieniami przez cały różaniec , walcz odważnie, kontynuując odmawianie, chociaż bez smaku i pociech zmysłowych. To straszna walka. Lecz jak bardzo zbawienna dla duszy wiernej!”
św. Ludwik Grignion de Montfort

służba

Lubimy splendor, oczekujemy szacunku i uznania dla siebie, zatapiamy się w myślach o samych sobie i oznajmiamy innym, jak mają żyć według nakazów Boga. Spójrzmy najpierw na siebie i na to, jak my powinniśmy żyć według nakazów Bożych.
We wszystkim co czynimy mamy okazywać miłość każdemu i nikogo nie ranić. Zawsze pomagajmy. Przeżywajmy każdy dzień jako ofiarę dziękczynienia Ojcu. W ten właśnie sposób podążamy za Jezusem, idąc drogą, która wiedzie do wiecznej radości.
Gdy prosisz Boga o pomoc, trzeba, byś pamiętał, że On wysłuchuje twoich modlitw. Więc i ty, czyń podobnie, gdy ciebie proszą o pomoc. W ten sposób oddawaj cześć Bogu za Jego miłość i miłosierdzie w twoim życiu.
Należy darować nie tylko dobra materialne, ale i miłość i modlitwę. Największy dar, jaki możecie ofiarować braciom i siostrom, to miłość, którą im okazujecie.
W czasach niedostatku Bóg oczekuje od was tego, co możecie dać. Bóg pragnie tylko waszej miłości. Prosi tylko o waszą ufność.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

relacja z Bogiem

Jeśli zgadzasz się z wolą Bożą, wtedy idziesz razem z Nim i będziesz szedł bezpiecznie. Dziecko moje, Pan nie jest daleko. Jest daleko wtedy, gdy między sobą i Nim stawiasz swoje sprawy. Nie tylko egoistyczne sprawy własnego „ja”, ale także dobre rzeczy, swoje „obowiązki” na przykład. Jezus jest przed twoimi obowiązkami, dlatego w każdej chwili powinieneś najpierw o Nim pomyśleć. Jeśli na pierwszym miejscu stawiasz swoje sprawy i w ten sposób powiększasz dystans dzielący cię od Pana, wtedy narażasz się na odsuwania Jezusa coraz dalej od siebie. Powinieneś zawsze umieszczać Pana między sobą i swymi obowiązkami. Wtedy nie będą to już obowiązki, lecz znaki miłości, które twojej wolności będą dawały radość służenia.
Dziecko moje, nie bój się każdego dnia zaczynać w taki sposób. Bóg jest jedyną rzeczą naprawdę konieczną, dlatego On powinien być pierwszą twoją myślą, z którą każdego dnia wracasz na swoją drogę. Jest to przekonanie, o którym zawsze pamiętałam, tak jakby było mi właściwe od urodzenia. Bój jest pierwszy i powinien się pojawiać przed wszystkim innym. Więcej nawet: Bóg jest niepowtarzalny i każda inna rzecz jest darem miłości dla Niego.

Ferdinando Rancan, Wyznania Matki Bożej

tabletka na uspokojenie

Jestem pastylka na uspokojenie.
Działam w mieszkaniu,
skutkuję w urzędzie,
siadam do egzaminów,
starannie sklejam rozbite garnuszki –
tylko mnie zażyj,
rozpuść pod językiem,
tylko mnie połknij,
tylko popij wodą.

Wiem, co robić z nieszczęściem,
jak znieść złą nowinę,
zmniejszyć niesprawiedliwość,
rozjaśnić brak Boga,
dobrać do twarzy kapelusz żałobny.
Na co czekasz –
zaufaj chemicznej litości.

Jesteś jeszcze młody (młoda),
powinieneś (powinnaś) urządzić się jakoś.
Kto powiedział,
że życie ma być odważnie przeżyte?

Oddaj mi swoją przepaść –
wymoszczę ją snem,
będziesz mi wdzięczny (wdzięczna)
za cztery łapy spadania.

Sprzedaj mi swoją duszę.
Inny się kupiec nie trafi.

Innego diabła nie ma.

Wisława Szymborska, Prospekt

trudności w prowadzeniu innych

Niektórych trudno prowadzić i im pomagać, ale to nie oznacza, że masz ich porzucić. Każdy człowiek jest drogi Bogu, a twoim zadaniem jest próbować przyprowadzić każdego wprost w ramiona kochającego Boga z takim zaangażowaniem, na jakie cię stać.
Gdy napotykasz trudności, wyobraź sobie, że jesteś osłem w zaprzęgu. Wraz z tobą jest drugi osioł, który sprawia kłopoty właścicielowi w dotarciu do celu podróży i grymasi. Bez względu na to jak wielki kłopot zwierzę sprawia, jego właściciel nie poprzestaje robić co w jego mocy by go okiełznać i podróżować dalej. Próbuje w nadziei, że osiołek w końcu zareaguje na jego polecenia, a nawet gdyby nie zareagował to nie odwiązuje mu uprzęży i nie przepędza go, ponieważ tak wiele dla niego znaczy jak i ten posłuszny osiołek. Tym posłusznym osiołkiem jesteś ty i zależy ci na partnerze i ciągniesz wóz za was dwóch tak długo, aż ten drugi zrozumie, że jest równie drogi swojemu panu. Dlatego jedni drugich brzemiona noście i znoście siebie nawzajem. Nie oceniaj, nie osądzaj. Najpierw wymagaj od siebie podwójnie.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

umartwienie

Są takie słowa, które pchają się na jezyk jak celebryta przed kamerę. Ot, choćby te o cudzych upadkach. Co z tym zrobić? Mędrzec biblijny radzi: “Posłyszałeś słowo? Niech umrze  z tobą! Nie obawiaj się- nie rozsadzi ciebie” (Syr 19, 10). Powstrzymywanie się od zbędnego,a zwłaszcza szkodliwego mówienia to też umartwienie. Jedno z wielu możliwych. A życie niesie stosowne okazje”.

Franciszek Kucharczyk, Umarwienie nie zmartwienie

wychowanie

My, jako rodzice pragniemy dla naszych dzieci wszystkiego co dobre . Gdy dorastają, prowadzimy je, doradzamy im, pomagamy im, by wzrastały i stawały się w pełni dziećmi Bożymi, tak jak to ma być. Ojciec, który jest w Niebie, jest naszym Ojcem i opiekuje się nami, pragnąc tylko prowadzić, udzielać pomocy, doradzać, tak by nagroda życia wiecznego należała do nas.
Ojciec udziela nam wszystkiego, czego nam trzeba, byśmy osiągnęli pełnię rozwoju. Ofiarowuje nam ogień swojej miłości przez Ducha Świętego, który nasze dusze, umieszczone niejako w piecu, ogrzewa, tak by rosły, byśmy stali się takimi, jakimi mamy się stać. Trzeba nam tylko otworzyć drzwi naszych serc, byśmy zostali napełnieni ogniem miłości Boga i by zapanował w nas wieczny pokój.
Odkąd przyszliśmy na świat, nasze życie jest w opiece Boga. Ojciec przygotował dla nas miejsce u swego stołu, przy którym będziemy siedzieli i radowali się z bycia razem z Nim przez wieczność. Jeżeli Twoje serce należy do Boga to i nagroda jest u Boga.
Bóg pragnie dobra dla wszystkich, kocha wszystkich i wszystkich nazywa swoją rodziną.

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

***

„Jedni drugich brzemiona noście i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe” (Ga 6,2). Przekładaliśmy to wówczas, mówiąc maluchom: „Jedni za drugich klocki sprzątajcie, jedni za drugich rowerki na mijece stawiajcie i tak wypełniajcie prawo Chrystusowe.”

Mariola i Piotr Wołochowiczowie, Skąd sie biorą wierzące dzieci?

**********

Narzekanie na czasy, w których żyjemy, niczemu nie służy. Przy tym rodzice nie pomagają swoim dzieciom, kiedy przenoszą na nie wszystkie swoje pragnienia i dają im wszystko, czego chcą, tylko po to, żeby je zadowolić i uniknąć ich krzyków. Ten sposób postępowania sprawia, że w sercu dziecka zakorzenia się pycha. Później, kiedy dziecko już chodzi do szkoły, często okazuje się, że nie umie odmówić choćby “Ojcze nasz” ani zrobić znaku krzyża. Czasem nie wie nic o Bogu.

 Uczcie dzieci czynienia ofiar! Dlaczego tak powszechna jest dzisiaj obojętność religijna? Dlaczego obserwujemy taki upadek moralny? Ponieważ dzieci nie nauczyły się rezygnować ze swoich kaprysów! Z tego powodu stają się później malkontentami i osobami pozbawionymi umiejętności oceny. Angażują się we wszystko, w co tylko mogą, i chcą mieć wszystko w obfitości. To dlatego tak częste są dziś dewiacje seksualne: ktoś, to w dzieciństwie nie nauczył się panowania nad sobą, staje się pozbawionym miłości egoistą i tyranem. Dlatego jest dzisiaj tak wiele nienawiści, dlatego tak brakuje miłości! Jeśli chcemy żyć w lepszych czasach, zacznijmy od wychowywania dzieci.

Maria Simma

zmartwienia o dobra materialne

Gdy Jezus daje, daje na chwałę Boga, daje w imię Ojca i daje za darmo. Należy pokładać ufność w Jezusa, a On zadba o wszystko, czego nam potrzeba. Da nam to, co jest potrzebne, tak by Jego pragnieniom stało się zadość. Nakarmił pięć tysięcy ludzi, czy nie wierzysz, że może nakarmić i Ciebie?

Carver Alan Ames, Oczami Jezusa

Contents