Zadanie tygodnia 14/2021

Pokój z Tobą! W tym tygodniu słuchamy:

1.homilii ojca świętego Franciszka z tegorocznej Wigilii Paschalnej – minuty: od 01:01 do 1:16 w wersji spisanej tutaj

Pomyśl: Z jakim orędziem teraz przychodzi do mnie Zmartwychwstały? Czego się lękam? Jakich niespodzianek? Co jest moją Galileą? Do czego mnie zaprasza Jezus?

2. oraz kazania ks.P. Pawlukiewicza „Wielkanoc”

Pomyśl: Czy boję się ponownego spotkania z Jezusem? Czy lękam się orędzia o zmartwychwstaniu? Czy lękam się trudności? Czy lękam się, że Jezus czymś mnie zaskoczy – na przykład jakimś doświadczeniem, cierpieniem ?

Kim jest dla mnie Jezus? Jaki mam Jego obraz?

Co przeżywam, gdy jestem zalękniony? Co sobie wymyślam, co widzę i słyszę, co zdaje mi się? Jak widzę Jezusa? Jak zjawę?

Co strach mi nakazuje widzieć? Albo czego nie widzieć?

Czego nie chcę? Czego się boję?

Ile we mnie szlachetności a ile cwaniactwa?

Może mam swoje mauzoleum ku czci Jezusa, który kiedyś tam umarł i zmartwychwstał? Może żyję wiarą wspomnień, jakby Jezus był postacią czasów minionych, które pamiętam jedynie z katechez z dzieciństwa? Może to wiara z przyzwyczajeń?

Bracie, Siostro odpowiedz sobie na pytanie: Czy jestem z Nim tu i teraz, bo to BÓG ŻYWY,  który zaskakuje i nie przestaje zadziwiać!? Żywy i obecny TU i TERAZ ! Z riuny mojego serca może zbudować dzieło sztuki. On- nie ja! On zawsze idzie przed nami! Zaprasza, byśmy zaczynali od nowa, zaprasza do Galilei. Teraz.

Może chciałbym iść za Jezusem, ale kusi mnie grzech?

Może mylę Boga z uczuciami?

Może mylę Boga z sensem?

Może mylę Boga z niepowodzeniami? Narzekam na świat, ludzi ? Bo ci ludzie, bo oni, nie rozumieją, jak ci ludzie mogą to robić, a ja tu jestem uczciwy? Robię z Pana Boga getto? Albo szukam poczucia bezpieczeństwa? Chcę słuchać o wielkich rzeczach, a nie o tym, co dotyczy mojego życia- tu i teraz, bo zbudowałem swoją własną religię? Biegam od księdza do księdza, od rekolekcji do rekolekcji, od konferencji do konferencji, bo szukam zapomnienia? Co przypomina mi Chrystus? Dlaczego pokazuje przebite ręce, nogi i bok?

Idź za Nim do Galilei! Do miejsca codziennego życia, gdzie Pan nas poprzedza i uobecnia się w życiu tych, których spotykamy. W Galilei uczymy się, że możemy odnaleźć Pana w małości, w prostych i ubogich. Jezus Zmartwychwstały zaprasza do pokonywania barier i pokonywania uprzedzeń, do odkrywania łaski dnia powszedniego, teraz. Z Nim życie się zmienia. Zmartwychwstały żyje!

Jeśli nosisz w sobie jakąś mroczną godzinę czy rozbite marzenie, otwórz swoje serce w zachwycie na wieść Wielkanocy! On zmartwychwstał, czeka w Galilei, możesz zacząć od nowa, On czeka w Twojej codzienności, daje nadzieję. Idzie przed Tobą, zawsze Ciebie poprzedza. Z Nim zawsze życie zaczyna się na nowo!

Błogosławionego tygodnia!