Zadanie tygodnia 13/2018

Pokój z Tobą! Mesjańskim wjazdem do Jerozolimy rozpoczynamy Wielki Tydzień, który mówi o wydarzeniach bezpośrednio poprzedzających Mękę Jezusa Chrystusa. Ranga tych dni jest duża. Już dziś zaplanuj uczestnictwo w Triduum Paschalnym. Wejdź w ten czas ze wszystkich swoich sił.
W Wielki Czwartek nastąpi przeniesienie w sposób uroczysty Najświętszego Sakramentu w procesji do Ołtarza Przechowania Najświętszego Sakramentu, zwanego Ciemnicą. Zabierz ze sobą tekst o Ukrytych Mękach naszego Pana (możesz mieć w telefonie, weź również obrazek z wizerunkiem Jezusa, który umieszczony jest razem z opisem tortur). Znajdź czas po Mszy Świętej na rozważanie, nie spiesz się. Zmów koronkę dla uczczenia 15 Tortur Pana Jezusa w Ciemnicy.
Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie odprawia się Mszy Świętej. O ile to możliwe, przyjdź wcześniej przed Liturgią, spędź czas przed Najświętszym Sakramentem. Jeśli nie udało się w Czwartek ukończyć rozważań, uczyń to wtedy. Zaplanuj na ten dzień (przed Liturgią lub po niej) rozważanie Drogi Krzyżowej Vassuli.
Wielka Sobota to dzień oczekiwania, dzień ciszy, kiedy niebo milczy, kiedy nie mówi się nic. Jezus obiecał, że zmartwychwstanie, przyjmij to z radością. Jeśli pomyślisz o Torturach czy Drodze Krzyżowej, to już nie smuć się. Dokonało się. Ciało Naszego Pana spoczywa w grobie. Nie wysilaj się już na nic. Wpatruj się w ciszy w Chrystusa. Zmuś organizm, by nie zajmował się, tym, co Cię rozprasza. Ze wszystkich swoich sił dokonaj milczenia. Mogą Ci towarzyszyć łzy czy radość.
Wigilia Paschalna to zaszczytna uroczystość – Uroczystość nad Uroczystościami, w której Kościół celebruje Misterium Zbawienia. Będziesz uczestniczyć w Liturgii Światła. Pamiętaj, by tego dnia zabrać ze sobą świecę! ( podczas obrzędu pali się ciernie; nie zabieraj ich, nie ulegaj przesądom!) Szczególne miejsce zajmuje „Exultet”- to jeden z najpiękniejszych tekstów Orędzia Paschalnego, jaki zachował się od starożytności, od czasów pierwszych chrześcijan. Wsłuchaj się w Historię Zbawienia z Liturgii Słowa. Podczas Liturgii Chrzcielnej odnowisz przyrzeczenia chrzcielne. Zrób to w pełni świadomie, całą swoją wolą, z zaangażowaniem. Uwielbiaj Jezusa w Liturgii Eucharystycznej. Dokonuje się pamiątka Ofiary Krzyżowej, obecny jest w niej Chrystus Zmartwychwstały. On daje Tobie Nowe Życie!
Błogosławionego tygodnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *