Zadanie tygodnia 17/2018

Pokój z Tobą! W tym tygodniu, po przerwie, powracamy do „Walki duchowej” o. Jerzego Zielińskiego. Rozważamy tekst konferencji drugiej pt. „Filar czystego serca” oraz słowa księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia (link na dole posta).

Link do „Walki duchowej” o. Jerzego Zielińskiego – „Filar czystego serca”

Pomyśl i zapisz wnioski dotyczące Twojego rozwoju:

 1. 1. Co cechuje ludzi czystego serca? Jak ty wywiązujesz się z nakazu uczynków miłosierdzia? Przyjrzyj się, Co Jezus powiedział św. Faustynie na temat miłosierdzia czynionego innym przez rzeczy materialne i przez ofiarę ducha.
 2. Do czego przyczyniają się ludzie czystego serca? Do czego zaprasza Cię Jezus?
 3. Spójrz, jak czystość duchowa ujawnia się na zewnątrz, w uduchowieniu ciała. Podobnie jest z grzechem. Czy Ty tak masz?
 4. Rozważaj słowa św. Teresy z Avila na widoku wielbionego ciała Jezusa.
 5. Jaką rolę odgrywają mądrość i roztropność ? Skąd pochodzi ten dar?
 6. Zwróć uwagę na wartość wewnętrznego i zewnętrznego wyciszenia dla działania Ducha Świętego. W jakiej atmosferze Ty żyjesz na co dzień? Potrafisz przebywać w ciszy?
 7. Czy troszczysz się o czystość mowy? Może Twoją przeszkodą na drodze kształtowania czystego serca jest gadulstwo- zarówno w relacjach z ludźmi, jak i z Bogiem? Spójrz, jakie są tego konsekwencje!
 8. Przemyśl zagrożenia, jakie wynikają z aktywności szukającej chwały dla siebie. Kiedy aktywność nie jest pułapką? Jak jest u Ciebie?
 9. W jakich okolicznościach Bóg spotyka się z ludźmi o czystych sercach?
 10. Jaką postawę wobec bliźniego zachowuje człowiek czystego serca? Jaką wobec Boga? Jaki wymiar ona przyjmuje? Czy Ty tak czynisz?
 11. Co podsuwa Ci szatan, by zniweczyć pracę nad wewnętrzną czystością?

W kontekście tych rozważań i wniosków wysłuchajmy konferencji księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia. Pomyśl: Czy ja szemrzę? Jak mówię i co mówię? O Kościele, o księżach, o ludziach ze wspólnoty, o rodzinie, o znajomych, o współpracownikach, o zwierzchnikach? Czy mam czyste serce? Jakie są moje intencje, gdy mówię? Czy to, co mówię jest prawdziwe, dobre, konieczne? Czy służy budowaniu dobrego? Co ja robię dla innych? W czym mogę im pomóc?

Błogosławionego tygodnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *