Zadanie tygodnia 45/2019

Pokój z Tobą! Zadanie tego tygodnia związane  jest z konferencją księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia, poświęconą relacjom w rodzinie:
https://www.youtube.com/watch?v=jwsG6AQnNlc

Przyjrzyj się  przykładom przywołanym przez księdza arcybiskupa: historii  dwóch Tobiaszów ze Starego Testamentu, historii Edyty Stein, Tomasza Morusa, Hermasa i wreszcie samego arcybiskupa. Rozważ:  jak postępuję jako dziecko swoich rodziców i jako rodzic swoich dzieci… Czy  lekceważę rodziców, czy szanuję? Komu sam jestem wierny? Jakie mam priorytety? Co wpajam dzieciom swoim postępowaniem? Kiedy mam odpuścić?  Kiedy kończy się posłuszeństwo rodzicom? Dla kogo wychowuję dzieci – dla nich samych czy dla siebie samego?   Czego konktretnie teraz uczą mnie  przywołane opowieści? Jakie jeszcze inne wnioski przychodzą mi na myśl? Zanotuj refleksje i podziel się nimi z osobą prowadzącą.

 Po konferencji ksiądz arcybiskup odpowiada na  następujące pytania: Co zrobić, gdy dziecko odchodzi od świata twoich wartości? Jak połączyć konsekwencje i twardość w postępowaniu wobec dziecka z miłosierdziem? Jak postąpić z małoletnim, który nie chce iść do kościoła w niedzielę? Jak stać przy swoim zdaniu przy zachowaniu szacunku do rodziców? Co to znaczy być dorosłym dzieckiem Boga – Ojca? Jak zatroszczyć się o relacje w rodzinie wielopokoleniowej? Jak reagować na antypedagogiczne postawy innych dorosłych? Jak zachować balans,  biorąc pod uwagę podział funkcji w rodzinie? Jak rodzice mogą przekazać wiarę swoim dzieciom?

Odnieś wskazówki księdza  arcybiskupa do swojej sytuacji rodzinnej.

 Błogosławionego tygodnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *