Zadanie tygodnia 12/2020

Pokój z Tobą! Na ten tydzień  rozważań  w naszych izdebkach mamy dwie konferencje księdza Carlosa Damaglio

konferencja 1 : https://www.youtube.com/watch?v=YtXlQiH_QGE

Mając w pamięci zeszłotygodniowe artykuły o stawaniu w prawdzie i nieskupianiu się na sobie, pomyśl:

Jaką wartość ma moje słowo? Kim jestem naprawdę przed Bogiem? Jakim wartościom hołduję? Jakich mam bożków?  Co robię, by światu, innym ludziom się przypodobać? Przed kim i kogo udaję? Przed kim chcę pokazać się lepszym, niż jestem w rzeczywistości? Przed czym się kłaniam? Co to jest, co uważam, że jest dla mnie „dobre”? Praca, mąż/żona, dziecko, rodzice, ja sam? Kłamstwo, seks, pornografia, zatruty język: osąd? krytyka? obmowa?  Chęć panowania, władzy, kariery? Gniew? Czym się znieczulam? Jakie są moje nałogi? Alkohol? Papierosy? Narkotyki? Gry prowadzące do chęci szybkiego zysku? Obżarstwo? Teraz jest ten czas, czas mojej izdebki, czas mojej pustyni- ten czas ma pokazać, jakim pokusom ulegam. Mam nazwać swojego bożka po imieniu i dobrze się wyspowiadać.

Czy mam świadomość tego, że istnieje coś takiego, jak historia mojego zbawienia?

Wiesz jaka jest wola Boga? „Odwrotna, niż Twoja!” Jaka była wola Boża dla Chrystusa? Czego doświadczył podczas męki?  Co ja mam pod jedną ręką idąc przez życie, a co pod drugą?

Rozważ z księdzem Carlosem ewangeliczny obraz kuszenia Jezusa na pustyni. Którym pokusom ja ulegam: sytości, bezpieczeństwa, długiego życia, bycia samowystarczalnym? Jakich „kolorów” dodaję do swojego życia- na co sobie pozwalam-na pożądliwość, przekręty finansowe, chęć bycia „kimś”, udawanie kogoś przez ubiór, chęć posiadania? Zmuszanie Boga do dokonywania cudów? – „nie będziesz wystawiał Pana Boga swego na próbę”.  Ile razy zdradzałem Boga flirtując, szukając więcej „miłości”, szukając szczęścia przesadziłem z używkami, grami? Ile razy narażałem życie innych na niebezpieczeństwo, by zaistnieć? Ile razy miałem innego człowieka w pogardzie, by czuć się lepszym? Pomyśl ponownie: przed kim się kłaniam? Czemu ulegam, „bo jest dla mnie dobre”? Gdzie demon mnie oszukuje? Daj wreszcie mu „pięścią w oko” i biegnij do Boga! Pomyśl: On mnie kocha szaloną miłością! Pomyśl też o wdzięczności- czy ją mam, czy szemraniem i narzekaniem sprawiam, że Bóg musi zasłużyć na moje uznanie? Czy dziękuję za życie? Jak spędzam mój czas na  tutaj, „obczyźnie”?

Czego pożądam, aby być szczęśliwym, czego mi jeszcze Bóg nie dał? Czego jeszcze żądam od Boga, wymuszam na Nim, by mi dał, zmienił, bo tego nie akceptuję: sytuacja z mężem, dzieckiem, rodzicami? Pomyśl: być może to moja wejściówka do nieba, która pokazuje, że nie jestem bogiem, ale że potrzebuję być zbawionym, która pokazuje na chwalebny Krzyż Jezusa!

Gdzie moje serce kłamie? Czy mam miłość, miłosierdzie ?

Pomyśl: jak ważne jest wybaczenie – innym, sobie. Bóg wie, jak bardzo boli ciebie Twój grzech i przywraca Tobie niewinność, wolność- bo Twój dług już został opłacony… A miłość Boga jest większa od każdej obrazy, którą dotykasz Boga przez grzech. Zobacz, na co zgodził się Bóg, na jakie traktowanie Jego Syna, na jakie cierpienie Jemu zadane. I co oferuje: odzyskaną niewinność, poprzez nawrócenie, a nie jakiś makijaż, udawanie.  

Pomyśl: czym się kieruję: strachem przed straszliwym Bogiem, „religijnością” opartą na magicznym myśleniu, czy też mam dojrzałą wiarę, w ufności, służąc Mu z czystej wdzięczności, bez interesu ? Czy wiem, że jestem kochany przez Boga miłością szaloną, miłością większą niż wszystkie świństwa, jakie robi mi szatan? Czy mogę więc żyć jak do tej pory? Czy nadal ja będę bogiem?

Czy umiem być posłuszny? Ks. Carlos mówi: „jeszcze nie widziałem, by ktoś, kto jest posłuszny ze względu na  Boga, był pokrzywdzony…” Czy jeszcze masz dylemat co do posłuszeństwa w czasie epidemii? Czy masz dylemat co do posłuszeństwa Bogu niezależnie od czasu epidemii? A może lubię tarapaty? A może mam siebie  już za tak dobrego i sprawiedliwego, że jeszcze wymuszę na Bogu moją rację i poustawiam wszystkich wokół? 

Gdzie moja pokora? O co mnie pyta św. Paweł: Czy mam innych za lepszych od siebie, wyżej stojących  od siebie? Zobacz, jaką przeszkoda jest pycha w relacjach- małżeńskich, rodzinnych, gdziekolwiek indziej…

Czy biorę odpowiedzialność za konsekwencje mojego grzechu, mojego nałogu, czy żałuję, czy zadościuczyniłem? Czy liczy się moja wygoda, ja, ja, ja?

Co to znaczy nawrócić się? Od czego mam się odwrócić, ja, w moim życiu- ktoś inny : nie mąż, żona, dziecko, rodzic, sąsiad, szef, tylko: JA????

Przyjrzyj się historii Abrama. Co było powodem, że czuł się nieszczęśliwym? Czy umiem się przyznać, że nie jestem szczęśliwy? Czy może nadal udaję, że u mnie „wszystko w porządku”? w jakiej sferze nie domagam? Kto może nadać sens w życiu? Co to znaczy- wyjść ze swojej strefy bezpieczeństwa? Czy umiem wyjść poza sferę komfortu, wymówek, usprawiedliwień , wygody, swoich zabawek, drinków, gier i zaufać Bogu, by pójść  za wartościami, które odrzucił świat, zostawić mody, trendy? Zejść z kanapy? Nawróć się dzisiaj do Niego! To znaczy: zakochaj się w Nim! Wyrzeknij się tego, co Cię od Niego odłącza! Pamiętaj tylko, że sam nie dokonasz tej przemiany. Rusz ze swojego Ur- ze swoich grzechów, układów, nałogów. Pamiętaj, ze bez Bożej pomocy, to się nie uda.

Przyjrzyj się przemienieniu na górze Tabor. Gdzie jest prawdziwe życie i prawdziwe piękno i prawdziwa miłość? Jak zareagowali apostołowie ? Co zaproponowali Jezusowi? Co ty dziś kombinujesz- gdzie ci jest wygodnie, ciepło, „fajnie”, a co jest nadal światowe? Co mówi  Chrystus  o miłości, o płodności,  o pieniądzach, o dzieleniu się, o kłamstwie, o prawdzie, kto jest sensem życia? Co mówi świat? Kogo słucham? Kogo słucham we wspólnocie? Kogo chcę słuchać? Z jaką intencją dzwonię? Chcę posłuchać człowieka, czy prawdy Bożej o sobie?

Czy chcę odzyskać moją utraconą niewinność? Co ona znaczy?- wsłuchaj się w słowa księdza Carlosa. Czy chcę odzyskać utraconą czystość? Czy ufam Panu? Czy chcę mieć prawdziwą relację z Jezusem? A przez Niego z Bogiem- Ojcem? Jaką decyzję podejmuję teraz?

Zastanów się: czego uczy mnie postawa umierającego pana Wojciecha?

Proś o światło Ducha Świętego. Przygotuj się do szczerej spowiedzi, która pojedna ciebie z Bogiem. Zechciej zmienić swoje życie! Zobacz, jak potraktowano Józefa- ile tu analogii do historii Jezusa…

Wysłuchaj, jak przyczyniłeś się do męki Jezusa. I jak On wykupił Ciebie. Bo tak Ciebie kocha!

Błogosławionego tygodnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *