Zadanie tygodnia 1/2021

Pokój z Tobą! Wysłuchaj konferencji ojca Augustyna Pelanowskiego: „Kontakt z łaską Chrystusa”

Przyjrzyj się swojemu postępowaniu: w którym miejscu mówię: „tak” Bogu, a czynię zupełnie odwrotnie, zgadzam się na zło? Czy przysięgam, że już więcej nie zrobię czegoś, zapewniam siebie, Boga, opierając chęć zmiany na sobie?  Gdzie mam złości na siebie? Gdzie rozliczam siebie, nie wybaczam sobie, zawodzę siebie , bo chcę być idealny, a  nie jestem? Jestem maniakalnie dyktatorski wobec siebie? Może przyzwalam na grzech, by nie robić kłopotu otoczeniu? Gdzie jestem niepojednany ze sobą?

Kto może naprawić mój defekt? Kim jest EKSPERT OD CZŁOWIEKA? Jakie ma znaczenie?

Przyjrzyj się  prawidłowości: Jak naprawić mój powtarzający się defekt? Co się dzieje w wyniku wieloletniego naprawiania defektu, w wyniku autentycznego pragnienia świętości? Jaka jest rola kapłanów w tym procesie?

 Czy pamiętasz, że ktoś zadał Ci pytanie: czy chcesz Boga? Czy zrywasz z grzechem? Czy pamiętasz, że wybrałeś Boga? Omów to z osobą prowadzącą.

Pomyśl: Sam siebie nie zbawisz. Ani Twoje starania, ani chęci, ani pragnienia, ani wiedza. Potrzebujesz łaski Bożej!  Buduj fundamenty na systematyczności w modlitwie, na sakramentach, na czytaniu Słowa Bożego. Zanoś bukiety Zdrowasiek i ofiarowuj doświadczenia w intencjach Maryi. Kiedy przyjdzie trudność, przyjmiesz ją.

Rozważ, co umocniło więź w związku, o którym opowiada ojciec Augustyn. Co zrobiła Ewa w rajskim ogrodzie? Gdzie ja nie wytrzymuję i nie dotrzymuję obietnicy? Gdzie szukam i czy szukam pomocy? Może mam pretensje do „Producenta”? Czy rozumiem, że za wadę odpowiada nieuczciwy pracownik? Tłukę talerze o sufit czy rozbijam o podłogę? Komu robię awanturę? Może nadal sobie, rozbijając na własnej głowie?

Czy chcę naprawy? Czy słyszę, czy zastanawiam się nad tą delikatną propozycją? Czy moje położenie  jest przedmiotem mojej analizy, moich rozważań? Czy to, że mówię „tak” lub „nie” mam też zdecydowane i nie odwołam tego postanowienia, które zrozumiałem i podjąłem? Jeżeli nie odwołuję, to znaczy, że defekt został naprawiony.  Mam stałość, konsekwencję, radykalizm. Mam pewność działania Boga w moim życiu. Amen.

Błogosławionego tygodnia!