Zadanie tygodnia 24/2024

Pokój z Tobą! W tym tygodniu słuchamy nagrania rozmowy z profesor Ewą Woydyłło „Ciesz się tym, co masz, zamiast martwić się tym, czego nie masz”.
Rozważ: kiedy i jak narzekam, bo czegoś nie mam, kiedy stękam w poczuciu, że robię coś „za karę”. Bez oskarżeń. Co ukrywam, gdzie mam sekret, kiedy wstydzę się lub mam poczucie winy, nie przyznaję się do tego? komu mówię o sytuacjach ze swojej codzienności, czy mam takie osoby, ile mam takich osób (zwłaszcza we wspólnocie 🙂 ?
Czy można czuć się szczęśliwym w monotonnym życiu? Czy szczęście to tylko posiadanie rzeczy materialnych? Czy moment nabywania gwarantuje ci szczęście? Jakie etapy życia i w jaki sposób kształtują nasze poczucie szczęścia? Czy czujesz się szczęśliwy? Czy doceniasz to, co masz? Czy uciekasz w nałogi, żeby stłumić traumę? Jak radzisz sobie z emocjami w skali 1:10? Czy masz wokół siebie ludzi, którzy stanowią wsparcie w trudnych chwilach? Czy znasz swój system wartości wyniesiony z domu (zachowania pozytywne oraz negatywne – zweryfikuj, które do tej pory uznawałeś za właściwe, a takimi nie są)? czy dajesz przykład tego swoim dzieciom? Czy sprawia ci ulgę użalanie się nad swoim losem? Co wynika z równania: 20+40+40=100? Nad jakimi doznaniami masz trudność zapanować? Czy umiesz przyjmować dobro? Jak zachowanie rodziców zbudowało twoją osobowość? Na czym polega według ciebie poczucie bezpieczeństwa? Czy umiesz słuchać? Czy zdarza ci się być terapeutą dla bliskich osób? Jak rozumiesz pojęcie „terapia”? Jakie są zadania rodziców w budowaniu szczęścia dzieci? Czy doceniasz wagę uśmiechu i ludzkiej życzliwości?
Co teraz rozumiem, po wysłuchaniu audycji, co mam, czym się teraz raduję?
Zanotuj wnioski, omów je z sobą prowadzącą. Pojawiające się pytania prześlij na adres mailowy.